Museo del Mar w Santa Pola, Hiszpania.

 Wystawa ma na celu pokazanie wspólnych wysiłków artystów doskonalących swoje rzemiosło jako malarzy w prywatnej szkole artystycznej Sowa Edu. Pod kierunkiem artysty i profesora uczelni Maxa Skorwidera powstają różnorodne prace (obrazy, rysunki, grafiki), które stanowią próbę zgłębienia koncepcji artystycznych i nawiązania dialogu między tradycją a nowoczesnością.

 Projekt „Ja, ja i sztuczna inteligencja” powstał specjalnie na potrzeby wystawy w Muzeum Morskim w Santa Pola. Korzystając z oprogramowania AI, artyści wygenerowali obrazy inspirowane portretami renesansowymi, ubierając zwierzęta w tradycyjne stroje z epoki renesansu. Wygenerowane obrazy posłużyły artystom jako punkt wyjścia do malowania własnych dzieł na płótnie farbami olejnymi.

Często boimy się zagrożeń, jakie niesie ze sobą postęp technologiczny, bojąc się, że zabierze nam pracę, ograniczy nasze możliwości i zmniejszy nasze zasoby twórcze. Poprzez te prace chcemy pokazać społeczeństwu, że sztuczna inteligencja nie jest tak onieśmielająca, jak się wydaje, i że mądrze wykorzystywana może inspirować i doskonalić nasze umiejętności. W dzisiejszym świecie sztuczna inteligencja nie musi być synonimem zagrożenia. Prawdziwe niebezpieczeństwo polega na nadmiernym poleganiu na postępie technologicznym, kosztem naszych zdolności twórczych. Tutaj naszym narzędziem jest sztuczna inteligencja, a ocenę efektu końcowego pozostawiamy zwiedzającym naszą wystawę.

 Artyści naszej pracowni rysunku i malarstwa:
Anna Grec, Hanna Łukaszewicz, Michał Kościelny, Kamila Hancyk, Elżbieta Draber, Marta Skorwider, Hanna Jernas, Joanna Misiun, Magdalena Sokołowska i Jan Dyczko.
Kurator: Max Skorwider
Produkcja: Anna Grec

Top